Lanyards and Accessories
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (54)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (18)
- (3)
- (4)
- (5)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (9)
- (7)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (14)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ ShockWave™2 100% Tie-Off Shock Absorbing Lanyard
Unique stretchable design offers complete freedom of movement while reducing trip-fall hazards and dragging or snagging by expanding to 6 ft. (1.8 m) when taut and automatically contracting to 4-1/2 ft. (1.4 m) in reaction to the worker’s movements.
| Load Bearing Capacity (English) | 130 to 310 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 59 to 141 kg |
| Length (Metric) | 1.8 m |
| Product Type | 100% Tie-Off Shock Absorbing Lanyard |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 6 ft. |
| Leg Configuration | Double-Leg 100% Tie-Off |
| Arresting Force (English) | Energy Absorber Class: 6 ft (1.8 m) Free Fall/MAAF 900 lb. (4 kN) |
| Connector Types | Rebar Hook |
| Webbing Material | Polyester Tubular Web |
Honeywell™ Miller™ HP™ Lanyards with SofStop Shock Absorbers
Allow a soft, stable stop in the event of a fall
| Length (Metric) | 1.8 m |
|---|---|
| Color | Green |
| Length (English) | 6 ft. |
| Material | Nylon Webbing |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z359-2007, and all applicable OSHA, ANSI and CSA standards. |
Honeywell™ Miller™ StretchStop™ Lanyard with SofStop Shock Absorber
Combination of integral SofStop Shock Absorber with stretchable lanyard design
| Color | Green |
|---|---|
| Length (English) | 6 ft. |
Honeywell™ Miller™ Backbiter™ Tie-Back Lanyards with SofStop™ Shock Absorber; Single Leg
Eliminate the need for separate anchorage connector
| Color | Green |
|---|---|
| Leg Configuration | Single-Leg |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359-2007 |
| Connector Types | One Locking Snap Hook and One 5K Snap Hook |
Honeywell™ Miller™ BackBiter Tie-Back Lanyards
Features all-in-one lanyard with SofStop Shock Absorber and cross-arm anchorage connector
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.4 kg |
| Certifications/Compliance | OSHA - 1910.66, 1926.104, 1926.502, ANSI - A10.32, Z359.13, CSA - Z259.11 Class E4, Z259.11 Class E6 |
Honeywell™ Miller™ Manyard™ II Shock-Absorbing Lanyard
Heavy-duty outer jacket serves as a backup to shock-absorbing inner core
| Length (English) | 6 ft. |
|---|
| Length (English) | 6 ft. |
|---|---|
| Leg Configuration | Single-Leg |
Honeywell™ Miller™ Manyard HP™ Lanyards with SofStop™ Shock-Absorber
The versatile Miller SofStop Shock Absorber pack is an integral component of various Miller brand web shock-absorbing lanyards. ANSI Z359-2007 Compliant SofStop Shock Absorber Pack has 18 in. length, 1 locking snap hook and 1 D-ring, black.
Honeywell™ Miller™ Backbiter™ Tie-Back Lanyards with SofStop™ Shock Absorber
Eliminate the need for separate anchorage connector
| Length (Metric) | 1.8 m |
|---|---|
| Length (English) | 6 ft. |
| Leg Configuration | Double-Leg |
| Material | Nylon,Polyester |
| Certifications/Compliance | Exceeds ANSI Z359-2007 and all applicable OSHA, ANSI and CSA standards. |
| Connector Types | 5K Snap Hook |
MSA™ Workman™ Mini Personal Fall Limiter with Carabiner
For use in manufacturing, working at Heights, aviation. MSA™ Workman™ Mini Personal Fall Limiter with Carabiner provides increased user safety at lower heights.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.44 kg |
| Width (English) | 3.9 in. |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Product Type | Mini personal fall limiter |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, Class A, CSA Z259.2.2, OSHA, EN 360:2002, ABNT NBR 14628, GB 24544-2009 |
| Width (Metric) | 9.9 cm |
Ergodyne™ Squids™ 3130M Coiled Cable Lanyard
Squids™ 3130M Coiled Cable Lanyard reduces snag hazards of traditional lanyards while preventing dropped objects.
Ergodyne™ Squids™ 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle
Squids™ 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle is designed to tether tools and reduces snag hazards.
Ergodyne™ Squids™ 3115 Wrist Tool Lanyard
Adjustable wrist lanyard tethers tools, which limits the distance of a dropped tool and reduces snag hazards.
| Length (Metric) | 13 to 18 cm |
|---|---|
| Color | Black |
| Length (English) | 5 to 7 in. |
| Certifications/Compliance | Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard |